تفاوت فریت بار و کارگو در حمل و نقل هوایی

فرق فریت بار و کارگو در حمل و نقل هوایی چیست ؟

تفاوت فریت بار و کارگو : حمل بار هوایی به دو صورت انجام می شود، فریت بار و کارگو . در زیر به بررسی هر یک میپردازیم.

 

کارگو

به محموله هایی که ماهیت تجاری دارند و به صورت حمل بار هوایی انتقال می شوند در اصطلاح کارگو می نامند، بطور مثال تجار بین المللی برای ارسال کالاهای خود یا کالاهای خریداری شده از همین روش استفاده می کنند و و با هواپیماهای مخصوص مانند هواپیما های غول پیکر مثل بلوگا یا آنتونف 225 ارسال می شود.

 

محاسبه هزینه های کارگو

این هزینه ها شامل هزینه های فرودگاهی ، تشریفات صادراتی و هزینه صدور گواهی مبدا ، گواهی قرنطینه و … می باشد.

 

مراحل ارسال و دریافت کارگو

بسته بندی مناسب ( نکات کاربردی بسته بندی کالا صادراتی )

مشخصات ابعاد و تناژ بار، تعیین دقیق

ارائه درخواست ارسال بار به شرکت های ارائه دهنده خدمات کارگو

پرداخت هزینه های آن

انجام مراحل اداری و دریافت فاکتور

تحویل اجناس و کالا

پس از رسیدن پرواز به مقصد پیگیری بار

 

فریت بار

افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را داشته باشد می تواند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت بار و حمل بار هوایی به کشور مقصد بفرستد . در واقع یک بار خصوصی بوده و ماهیت تجاری ندارد اصطلاحا، فریت بار می گویند و اکثر مسافرین و مهاجرینی که قصد عزیمت به کشورهای دیگر را دارند محموله هایی همچون ظروف آشپزخانه ، سرویس های چینی ، لوازم منزل ، لوازم شخصی ، البسه ، کتاب و … دارند که نمی توانند به همراه خود ببرند و باید از این خدمات با هزینه پایین میسر است استفاده می کنند.

 

محاسبه هزینه های فریت بار

این هزینه ها شامل هزینه های حمل بار هوایی ، تشریفات گمرکی و هزینه های فرودگاهی می باشد.

 

کالاهای ممنوع فریت بار

کالاهای ممنوعه ، کالاهایی هستند که باعث ایجاد خطر برای خدمه و مسافرین در فریت بار خواهند بود . این کالاها شامل مواد منفجره ، وسایل آتش بازی ، سیلندرهای تحت فشار و گازهای مایع سرد شده ، انواع چراغ قوه و باتری های الکتریکی ، انواع سموم و مواد عفونی و موادی که حامل ویروس و باکتری باشد . مواد رادیو اکتیو ، لوازم و ابزارهای صنعتی چون فشارسنج ها و لوازم جیوه ای و …

 

مسافران باید در ارسال کالاهای خود احتیاط کنند و از اشیا و لوازم عتیقه و ممنوعه ای که امنیت پرواز را به خطر می اندازد ،از حمل و ارسال آن جدا خودداری نمایند . فریت بار معمولا طی یک روز کاری با حضور فرد فرستنده در فرودگاه انجام می شود .

 

تفاوت فریت بار و کارگو

بعضی از مسافران فریت بار و کارگو را هم معنی می دانند در صورتی که به این شکل نیست و باهم تفاوت هایی دارند . کسانی که قصد مسافرت و مهاجرت به مدت طولانی به کشورهای دیگر را دارند ، می توانند لوازم و بارهای مورد نیاز خود را از طریق شرکت های فریت بار و حمل هوایی به کشور مورد نظر بفرستند. در اصطلاح به آن دسته از بارهایی که ماهیت تجاری ندارند و نوعی بار خصوصی محسوب می شوند فریت بار می گویند .

 

برخی از تاجران بین المللی برای ارسال محموله و کالاهای خود و یا بارهای خریداری شده از کشور دیگر می توانند از خدمات شرکت هواپیمایی جهت ارسال به کشور مقصد استفاده کنند . به آن دسته از محموله های باری که به صورت حمل بار هوایی به کشور مقصد ارسال می شوند کارگو می گویند ، در اصطلاح به آن دسته از محموله هایی که ماهیت تجاری داشته کارگو گفته می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *