شاید تاکنون واژه گروپاژ به گوش ما خورده باشد. اما گروپاژ چیست و چه مزایایی دارد؟ گروپاژ در واقع اصطلاحی است که برای اغلب بازرگانان که بارهای بزرگی جهت حمل و نقل در اختیار نداشته و خرده بار دارند، بسیار آشنا است. موضوعات مرتبط با حمل و نقل کالا قسمت بسیار مهمی از بازرگانی جهانی به شمار می‌رود. حمل و نقل هم مانند بسیاری از مقوله‌های دیگر از قوانین خاص خود برخوردار است. همه شرکت‌های تجاری بزرگ و تمامی بازرگانان با قوانین حاکم بر حمل کالا آشنایی کافی را دارند.

دلایل بسیار زیادی برای استفاده از گروپاژ وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کاهش هزینه اشاره کرد. بسیاری از شرکت‌ها به دلیل اینکه خرده بار دارند و نمی‌خواهند هزینه زیادی را برای حمل و نقل بارهای خود پرداخت کنند، به طور گروهی فرآیند گروپاژ را به انجام می‌رسانند. همین مسأله باعث می‌شود که هزینه‌های آن‌ها تا حد بسیار مطلوبی کاهش پیدا کند.

گروپاژ در واقع یک نوع حمل و نقل است. بعلاوه زمانی که کالاهای یک تاجر، به میزان استاندارد برای حمل و نقل با کامیون و کانتینر نرسد و فضای کمتری را شامل می‌شود، شیوه جدیدی برای جابجایی کالا استفاده می‌شود. فرض کنید که حجم یک کانتینر معادل ۲۰ فوتی نزدیک به ۳۵ متر مکعب می‌باشد.چنانچه کالای شما به اندازه این فضا نبوده باشد، شرکت‌های وارداتی مختلف که از خدمات فورواردی برخوردار هستند، بار مربوطه را با اعلام کردن مبلغ آن دریافت می‌کنند. از آنجایی که مشتریان بسیار زیادی در کشورمان دارای خرده بار هستند، شرکت‌های بازرگانی از این موقعیت استفاده می‌کنند و چندین بار را جمع کرده و به صورت همزمان ارسال می‌کنند.

روش این نوع بارگیری گروپاژ چیست ؟ در این نوع بارگیری، موسسات حمل بار و یا شرکت‌هایی که خدمات فورواردی را ارائه می‌کنند، بار مربوطه را از شما تحویل می‌گیرند و هزینه حمل و نقل آن را برای شما محاسبه می‌کنند. جالب است بدانید که حمل‌کننده، بارها را در کنار هم قرار می‌دهد و فقط یک رسید به صاحبین این کالاها می‌دهد. از طرفی هم تنها یک بارنامه صادر خواهد شد. هنگامی که بار چندین بازرگان با هم حمل و نقل شود، طبعا آن‌ها هزینه کمتری را برای این کار پرداخت خواهند کرد و همین مسأله، بهترین ویژگی گروپاز برای بازرگانان خرده‌پا به حساب می‌آید.

نکته مهم در مورد گروپاژ

از نکات بسیار مهم در رابطه با حمل و نقل کالاها، توجه ویژه به بسته بندی آن‌ها است. اهمیت این مسأله زمانی بیشتر می‌شود که بارها به روش گروپاژ حمل و نقل شوند. بسته بندی غیر حرفه‌ای و نادرست امکان دارد که به کالاهای شما در طول سفر آسیب برساند. پس صاحبین خرده‌بارها حتما باید از مناسب بودن بسته بندی کالاهای خود اطمینان کسب کنند. در ضمن شرکت‌های غیرشهری و شهری هم موظف هستند استانداردهای لازم جهت بسته بندی بار را به درستی رعایت کرده و از آسیب‌های احتمالی به بهترین شکل جلوگیری کنند.

چرا حمل خرده‌بار

شاید این سوال برای شما به وجود بیاید که علت اصلی حمل خرده‌بار و یا گروپاژ چیست ؟ مطمئنا حمل بار نیز مانند بسیاری از کارهای دیگر، از اصول و قوانین خود برخوردار است. حمل همزمان کالاهایی که به استاندارد اجباری نیاز دارد و به شکل خرده‌بار می‌باشند با کالاهایی مانند قطعات الکترونیک و هر نوع کالایی که به مجوز نیازی ندارد، کار بسیار غلطی است و شما را با مشکل مواجه خواهد کرد. به علت اینکه این فرآیند باعث می‌شود، تمام بار شما تا زمانی که مجوز کالاهای نیازمند استاندارد را بگیرید، در گمرک باقی بماند و اجازه ترخیص آن برای شما صادر نشود. در این صورت شما زمان بسیار زیادی را برای رسیدن به بار خود هدر خواهید داد.

در پاسخ به سوال کاربردهای گروپاژ چیست باید بگوییم که گروپاژ به عنوان تحکیم جابجایی بار نیز شناخته می‌شود و همچنین ارزان‌ترین راه برای حمل و نقل بار در دنیا به شمار می‌رود. در آخر اگر جابجایی بین‌المللی کالاهای شما برای پر کردن یک کانتینر کافی نیست، از شرکت‌های حمل و نقل معتبر بین‌المللی درخواست کنید که بار شما را به شکل گروپاژ ارسال کنند.

بارهایی که با گروپاژ حمل و نقل می‌شوند

شاید این سوال در ذهن شما به وجود بیاید که دلیل اصلی استفاده از روش حمل و نقل گروپاژ چیست ؟ طبیعتا دلایل متعددی برای استفاده از روش گروپاژ وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها در ادامه مطلب توضیح داده می‌شود.

  • کالاهای نمایشگاهی میان دو کشور مختلف
  • واردات کالاهای موقتی مانند کالاهای مورد نیاز برای تعمیرات دستگاه صنعتی و معدنی مختلف
  • خریدهایی که از حجم و قیمت کمی برخوردار هستند
  • اخذ نمونه محصولات تجاری از چندین شرکت گوناگون
  • جهت حمل و نقل دستگاه‌های حساس مثل ایکس ری که باید با بیشترین مراقبت حمل شوند
  • برای مصارف شخصی خریداری از وب‌سایت‌های ارزان و سایت‌های مختلف در جهان

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *